“Завжди сучасний Сковорода”. Онлайн-флешмоб до 300-річного ювілею Григорія Сковороди 

“Завжди сучасний Сковорода”. Онлайн-флешмоб до 300-річного ювілею Григорія Сковороди   /читання творів філософа, створення ілюстрацій до байок, декламування байок Сковороди, створення селфі із книгою, відеоролики/.  (До 03.12.22)

7 цікавих фактів про Григорія Сковороду та його поради

📌Сковорода — учень-індиго
Відомо, що Григорій Сковорода народився в козацькій родині, де дбали про освіту дітей: його старший брат Степан навчався в Польщі, а Григорій вже з 7 років пішов здобувати освіту в початкову дяківську школу.

Сьогодні таку дитину назвали б “індиго”, адже, окрім шкільної науки, малий Григорій мав багато гуртків, зокрема навчався музичної грамоти та гри на інструментах, був солістом у церковному хорі.

А у 16 років Григорій вступив до Києво-Могилянської академії, де опанував 5 іноземних мов.
📌Сковорода — студент-хіпстер
У Києво-Могилянській академії Григорій Сковорода навчався з перервами близько 10 років. Проте так і не отримав диплом про вищу освіту. А все через те, що він найбільше цінував власну свободу і брав участь у багатьох проєктах.

До прикладу, філософські студії йому довелося перервати на кілька років, щоб співати у придворній царській хоровій капелі.
Як і годиться хіпстеру, Сковорода зневажав високі титули і посади. За переказами, він зверхньо і самовпевнено відповів імператриці Катерині II, коли та запитала, чому він їй не вклонився: “Не бажав я тебе бачити, ти сама захотіла на мене подивитися. А як же ти мене роздивишся, якщо я перед тобою удвоє зігнуся?”
📌Сковорода — вчитель-змінотворець
Свою кар’єру педагога Сковорода розпочав у колегіумі в Переяславі, де він викладав поетику. Але поет робив це за власною програмою, нехтуючи усталеними методами, тож невдовзі його звільнили.

Так, в середині 18 століття Сковорода застосовував принцип “вербальних оцінок” – ставив учням не бали, а писав короткий фідбек на завдання учнів. Попри відверті коментарі Сковороди, студенти його дуже любили та поважали.

Згодом, коли Сковорода викладав у Харківській колегії, він запрошував студентів до себе додому та мав з ними дружні стосунки.

📌Сковорода — новатор профорієнтації
Григорій Сковорода найбільше відомий своєю філософією “сродної праці”. Але в ті часи ця ідея була бунтівна і новаторська, адже батьки завжди вважають, що знають краще за дітей, який фах престижний і успішний.

Порада від Григорія Сковороди. Філософ наполягав, що слід робити в житті те, що приносить людині радість і щастя.

📌Сковорода – чайлдфрі
Григорій Сковорода свідомо не пов’язував себе шлюбом та родинними обов’язками. Кажуть, що він навіть коли втік з-під вінця в день свого одруження. Але ми не знаємо, чи це правда.

📌Сковорода — сучасний коуч
Григорій Сковорода мав багато конфліктів із представниками влади й тодішніми управлінцями. Тому він вирішив навчати свого найкращого учня Михайла Ковалинського дистанційно.

Сковорода писав йому листи, у яких давав настанови та мотивував Михайла в дусі сучасних коучів — підбадьорював, пише, що вірить у сили і талант свого учня: “Вправи через помилки ведуть нас до витонченості письма”.

📌Сковорода — мандрівний блогер
У мандрах Григорій Сковорода провів понад 20 років: він зупинявся у своїх знайомих та учнів, спав по 4 години на добу, грав на сопілці та багато писав, хоча за життя не видав жодної книжки. Тож, можна сказати, що він досяг вершини майндфулнесу – вмів насолоджуватися кожною миттю життя.

📌Порада від Сковороди: У своїх творах він і вчить кожного: “Шукаємо щастя по сторонах, по віках, по станах. А воно скрізь і завжди з нами, як риба у воді, так ми в ньому. Не шукай його ніде, коли не знайдеш скрізь. Воно преподібне до сонячного сіяння: відкрий тільки вхід йому в душу свою”.
Запрошуємо всіх бажаючих ознайомитись з тематичним переглядом літератури

 

Вербицька Марія Ростиславівна, гр.1-ВП-9, ХтаХТ

Дарина Лантушенко, ХТтаЄ